Materská dovolenka - trvanie

Rok 2024

Dĺžka materskej dovolenky v roku 2024 je na Slovensku individuálna. Nie je presne ohraničená, ale väčšinou trvá 34 týždňov. Je tu však rozpätie od 28 týždňov až po 43 týždňov. To, koľko trvá materská dovolenka závisí od situácie. Pozrite sa, kto a ako dlho má nárok na vyplácanie materského.

Koľko trvá materská:

Materská dovolenka Dĺžka
Matka s jedným dieťaťom 34 týždňov
Ak sa matke narodia dvojičky 43 týždňov
Osamelá matka 37 týždňov
Otec alebo adoptívny rodič 28 týždňov
Adoptívny rodič alebo otec pri dvojičkách 37 týždňov
Osamelý otec alebo adoptívny rodič 31 týždňov

Biologická matka môže byť na materskej najdlhšie

Najdlhšie môže byť na materskej dovolenke biologická matka, keďže má nárok poberať materskú dávku ešte pred narodením vlastného dieťaťa. Dĺžka materskej dovolenky za bežných okolností trvá 34 týždňov. Výnimku tvoria tie matky, ktoré sú osamelé. Po vybavení administratívy môžu poberať materskú 37 týždňov. Ak sa žene narodia dvojičky alebo viac detí súčasne, môžu mať 43 týždennú materskú dovolenku.

Rady pre mamičky a oteckov:

Čo by ste mali vedieť o materskej dovolenke?
Môžem popri poberaní dávky pracovať alebo podnikať?
Aký je prechod z materskej na rodičovskú?

Na materskú môže ísť aj otec alebo adoptívny rodič

Väčšinou je zaužívaný zvyk, že s dieťaťom ostáva doma matka. Realita je taká, že v roku 2024 môže ísť na materskú a rodičovskú dovolenku aj otec dieťaťa alebo adoptívny rodič. V takomto prípade vzniká nárok na materskú dávku, ale je o niečo kratšia. Štandardná dĺžka pri otcovi alebo adoptívnom rodičovi je 28 týždňov. Ak ide o osamelú osobu, dĺžka podporného obdobia je 31 týždňov. V prípade, že sa stará o dvojičky alebo viac detí, dĺžka materskej dovolenky trvá 37 týždňov. Momentálne to vyzerá tak, že rovnaké podmienky budú platiť aj v roku 2025.