Práca popri materskej

Rok 2024

Množstvo žien má záujem popri materskej pracovať. Dôvod môže byť buď finančný alebo sa chce žena dostať do pracovného kolektívu. Práca popri materskej dovolenke je povolená pri takej práci, kde nevzniká vymeriavací základ pri sociálnom poistení. V stručnosti si môžeme v nasledujúcej tabuľke pozrieť reálne situácie, kedy môže alebo nemôže poistenkyňa/poistenec na materskej pracovať, aby neprišiel o dávku zo sociálnej poisťovne.

Súbeh materskej dovolenky a práce:

Druh úväzku Súbeh práce a materskej
Pokračovanie pracovnej zmluvy nie
Nová zmluva na inú pozíciu u rovnakého zamestnávateľa áno
Dohoda o vykonaní práce áno
Občasná brigáda áno
Pokračovanie živnosti áno
Nová živnosť áno

Uzatvorte novú pracovnú zmluvu

Pokiaľ máte záujem pracovať alebo si chcete nájsť brigádu, najjednoduchšie je to u nového zamestnávateľa. Pracovať popri materskej môžete v podstate neobmedzene. Jediné obmedzenie je, že nemôžete pracovať u rovnakého zamestnávateľa na rovnakej pracovnej pozícii. Dobrá voľba pre mamičky na materskej je aj práca na živnosť.

Prácou si materskú dávku neznížite

Práca pre mamičky na materskej nijako neznižuje výšku materskej zo sociálnej poisťovne. Pokiaľ splníte podmienku novej pracovnej zmluvy, aj v roku 2024 si môžete neobmedzene privyrobiť prácou na zmluvu, brigádou, dohodou alebo iným pracovným pomerom.