Žiadosť o materské

Rok 2024

Na to, aby ste mohli požiadať o materskú dovolenku je nutné vypísať tlačivo. Žiadosť o materské väčšinou vystaví lekár (gynekológ). V prípade, že požiada o materské iný poistenec (väčšinou otec dieťaťa alebo adoptívny rodič), vtedy vám tlačivo dá sociálna poisťovňa. Pozrite si vzor žiadosti o materské. Rozdelené je do 4 bodov.

1. Potvrdenie oprávneného lekára

Tieto kolónky v tlačive žiadosti o materské vypisuje matka dieťaťa. Väčšinou vám dá tlačivo doktor, kde vypíšete nasledujúce body:

Žiadosť o materskú dovolenku - vzor


2. Iný poistenec a potvrdenie zamestnávateľa

V prípade, že má o materské záujem napríklad biologický otec alebo adoptívny rodič, v tom prípade vám dá tlačivo sociálna poisťovňa a vy vypíšete bod C. Nasledujúci bod D je určený pre vášho zamestnávateľa.

Žiadosť o materské - otec, adoptívny rodič a zamestnávateľ


3. Vyhlásenie poistenca a výplata

V treťom kroku vo vzore žiadosti o materskú dovolenku podpíšete vyhlásenie a zároveň uvediete spôsob výplaty materskej dávky. Väčšinou sa vypláca bankovým prevodom. Prípadne existuje možnosť výplaty poštovou poukážkou.

Žiadosť o materské - tlačivo


4. Záznamy pobočky Sociálnej poisťovne

Žiadosť o dávku v nezamestnanosti - priebeh zamestnaní


Rady pre mamičky a oteckov:

Materská dovolenka - ako si ju vypočítať, aký je jej strop a ako dlho trvá?
Je možné počas nej pracovať alebo mať aktívnu živnosť?

5. Záver

Na záver pri tlačive žiadosti o materskú je nutné dodať, že nejde o voľne dostupný formulár na stiahnutie. Je preto dobrá voľba získať ho od sociálnej poisťovne alebo lekára.